I samarbeid med CMC Markets
Dow Jones
Stengt
19 732,40
-
Brent Spot
Stengt
54,20
-
Amerikanske dollar
Stengt
8,450
-
Euro
Stengt
9,007
-
FTSE 100
Stengt
7 208,44
-
DAX
Stengt
11 596,89
-
S&P 500
Stengt
2 263,69
-
Nasdaq Comp.
Stengt
5 540,08
-
Hovedindeksen
Stengt
698,78
-
Nikkei 225
Stengt
19 072,25
-

Telenor dominerte handelen på ny rekorddag

Oslo Børs startet 2017 med en oppgang på 1,12 prosent, og kunne dermed sette ny historisk rekord med en sluttkurs på Hovedindeksen på 691,5 poeng.
Det var mandag 5. desember i fjor, for en knapp måned siden, at Børsen passerte den forrige rekorden vi så i midten av april 2015.
Oslo Børs fulgte mandag utviklingen vi så rundt på kontinentet, der markedene i blant annet Tyskland, Frankrike, Storbritannia og de nordiske landene også steg.
På listen over de mest omsatte aksjene på Oslo Børs var det Telenor som tronet på toppen med en omsetning på 273 millioner kroner, og en oppgang på 2,7 prosent. Statoil, som vanligvis ligger på topp, endte med en omsetning på 212 millioner og en oppgang på 1,01 prosent.
Den solide omsetningen kom i kjølvannet av nye rykter om Telenors indiske virksomhet. Den indiske avisen Economic Times meldte nemlig at mobilselskapet Bharti Airtel vurderer å kjøpe Telenors India-virksomhet for 350 millioner dollar. Bharti er den største operatøren i India. I fjor høst verserte det rykter om at Telenor kan komme til å «gi bort» virksomheten i India for å bli kvitt investeringsforpliktelser i milliardklassen. Flere analytikere og eksperter har anslått at Telenor så langt har brukt et sted mellom 25 og 30 milliarder kroner i India, og enhver inntekt fra et salg vil dermed bli et lite plaster på såret i det minste.
På topplisten på Oslo Børs mandag var det bare Grieg Seafood (ned 3,1 prosent) og Norsk Hydro (ned 0,6 prosent) som falt. Selskaper som Norwegian (opp 3,3 prosent), Storebrand (opp 2,9 prosent), DNO (opp 3,7 prosent) og Archer (opp 21,4 prosent) var blant selskapene som gjordet spesielt godt.
Kommentarfeltet er stengt mellom 22:00 - 06:00
Relaterte saker

Siste nytt

Dow Jones stenger på årsverste, langt unna 20.000

De amerikanske børsene ender lavere torsdag, og Dow Jones-indeksen stenger på sitt svakeste nivå httil i år, etter å ha falt fem dager på rad.
Dermed er troen på at indeksen skal nå grensen på 20.000 poeng lenger unna enn på lenge. Indeksen lå like under dette nivået tidligere i januar.
  • Dow Jones er ned 0,37 prosent til 19.732,40
  • Nasdaq Composites stenger ned 5.540,08
  • S&P 500 stenger ned 0,36 prosent på 2.263,69

Nammo signerer stor forsvarsavtale med USA

I en pressemelding fremgår det at selskapet Nammo har inngått en avtale med US Navys avdeling i Maryland i USA.
Pressemeldingen har for øvrig den nette tittelen «NAMMO and the Naval Surface Warfare Center Indian Head Explosive Ordnance Disposal Technology Division sign a Public Private Partnership Agreement».
Nammo opplyser at avtalen innebærer at de skal gjøre «betydelige» investeringer i USA i tid...Se mer

Oljelagrene i USA stiger mer enn ventet

Oljelagrene i USA steg med 2,3 millioner fat i forrige uke, skriver Dow Jones Newswires.
Det viser offisielle tall fra USAs energiadministrasjon EIA.
På forhånd var det ventet en økning på 100.000 fat, ifølge en rundspørring foretatt av Wall Street Journal.
Oljeprisen faller noe etter at tallene ble annonsert, og nordsjøoljen Brent handles til 54,20 dollar per fat.
Tallene fra EIA kommer en dag senere...Se mer

Biotek-selskap vurderer emisjon

Merkur-selskapet Gentian Diagnostics opplyser torsdag at Arctic Securities og DNB Markets er hyret inn i forbindelse med at selskapet vurderer å hente opptil 100 millioner kroner i en emisjon.
Formålet med emisjonen er å sikre finansiering til ytterligere utvikling av selskapets distribusjonsplattform, mulige oppkjøp og generelle selskapsformål.
Prisen i emisjonen er satt til 35 kroner per aksje.

Hydro trakk Oslo Børs til ny rekord

Oslo Børs endte dagen opp 0,80 prosent til 698,78 poeng, og setter med det ny sluttkursrekord. Den forrige kom for en snau uke siden, og lød på 696,24 poeng.
Oslo Børs er dermed også meget nær milepælen på 700 poeng (høyeste for dagen var 699,39 poeng).
Markedet ser ut til å ta dagens kommentarer fra Den europeiske sentralbanken godt imot. Mario Draghi holder rentene uendret, spiller ned inflasjonsu...Se mer

Spørsmål

Anonym: Havila: Vet redaksjonen noe angåede den planlagte emisjonen? Trude at selskapet måtte sende ut brev til de som eier aksjer?

Anders Park Framstad:
Hei! Såvidt jeg har fått med meg ble dette klubbet gjennom på generalforsamling på nyåret, og så vil reparasjonsemisjonen finne sted i slutten av neste måned.

Netflix-rally på grønn børs i New York

Wall Street stiger forsiktig fra start torsdag. Dow Jones er opp 0,06 prosent, Nasdag 0,09 prosent og S&P 500 0,04 prosent.
Blant dagens vinnere er Netflix, som etter stengetid i går la frem sterkere kvartalstall enn ventet. Aksjen er opp 6,7 prosent.
Før åpningen har det kommet trygdetall fra USA, som viser at antallet nye søkere til dagpenger i forrige uke lå på 234.000 – 15.000 lavere enn uken i...Se mer

Kontraktsdryss i seismikk

Seismikkselskapet TGS melder at det skal gjennomføre en seismikkundersøkelse på 40.000 kvadratkilometer i Norskehavet.
Oppstart av undersøkelsen er ventet i mai 2017 og vil fortsette i flere sesonger, skriver selskapet.
I en påfølgende melding opplyser seismikkselskapet Polarcus at det fått en kontrakt fra TGS, der Polarcus skal gjøre en seismikkundersøkelse på 30.000 kvadratkilometer i Europa.
Av dette gjennomføres 20.000 k...Se mer

Folketrygdfondet kjøper litt mer seismikk

I en flaggemelding torsdag kommer det frem at Folketrygdfondet har kjøpt ytterligere 50.000 aksjer i seismikkselskapet TGS Nopec.
Dermed øker Folketrygdfondets beholdning til 10,25 millioner aksjer, tilsvarende 10,04 prosent.

Mine aksjer

Logg inn for å følge dine aksjer

Rask og enkel tilgang til dine instrumenter, helt gratis!

UtvalgteSiste+/-%
Hovedindeksen698,780,80%
FTSE 1007 208,44-0,54%
DAX11 596,89-0,02%
OMXN401 473,70-0,08%
S&P 5002 263,69-0,36%
Dow Jones19 732,40-0,37%
Nasdaq Comp.5 540,08-0,28%
Nikkei 22519 072,250,94%
Hangseng23 049,96-0,21%
Brent Spot54,20-0,04%
Amerikanske dollar8,450-0,50%
Euro9,007-0,23%
Svenske kroner0,944-0,55%
Britiske pund10,430,12%
EUR v. USD1,0660,27%
USD v. JPY114,830,22%
Gull1 196,05-1,54%
Sølv17,00-0,23%
VinnereSiste+/-%
Targovax13,5513,39%
Polarcus0,51013,33%
Oceanteam2,9807,58%
Solvang27,307,06%
Link Mobility Group159,507,05%
American Shipping Company26,806,35%
Odfjell ser. A33,905,94%
Stolt-Nielsen127,005,83%
Odfjell Drilling16,705,70%
REC Silicon1,4705,38%
TapereSiste+/-%
Intex Resources2,040-12,45%
Techstep5,830-8,19%
Solon Eiendom0,140-6,67%
Serodus2,150-6,52%
Sevan Drilling6,350-6,48%
Funcom3,710-5,84%
Spectrum35,50-5,59%
Badger Explorer1,040-5,45%
Avocet Mining8,110-5,04%
Atlantic Petroleum14,50-4,61%
Mest omsattOmsatt+/-%
Statoil476 mill.-0,19%
Norsk Hydro394 mill.3,72%
DNB341 mill.1,19%
Marine Harvest319 mill.1,04%
Telenor178 mill.-0,38%
Yara International162 mill.0,55%
Orkla144 mill.2,17%
Funcom142 mill.-5,84%
Subsea 7122 mill.0,66%
Petroleum Geo-Services90 mill.2,43%